Kuba Podróże

20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie

28 maja 2017
20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.

Kuba to miejsce wspaniałe, ale także bardzo specyficzne. Mogłeś się o tym dowiedzieć czytając mój wpis – 25 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Kubie. Jeśli jeszcze go nie czytałeś, zachęcam! A teraz, porywam Cię szlakiem 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie, kiedy już tam będziesz. Jeśli zatem planujesz odwiedzić Kubę w bliższe lub dalszej przyszłości, koniecznie zaznajom się z poniższą listą. Gwarantuję, że odhaczenie każdego punktu, daje pełnię satysfakcji z wyjazdu! 😉

Przejedź się Old Timerem

Przejażdża Old Timerem - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Na każdym kroku spotkasz unikatowe i przepiękne amerykańskie klasyki na czterech kołach. Koniecznie wybierz się na przejażdżkę jednym z nich i podziwiaj Kubę z siedzenia pasażera kabrioletu z lat 50.

Napij się drinka na bazie lokalnego rumu

Napij się mojito, daiquiri albo cuba libre - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie
Na Kubie znajdziesz ogromny wybór rumu. Od popularnego Havana Club przez lokalne np. Legendario. Warto spróbować drinków, które powstają na bazie tego trunku. Najpopularniejsze drinki na Kubie to Mojito, Daiquiri oraz Cuba Libre.

Odwiedź plantację tytoniu

Wybierz się na plantację tytoniu w Dolinia Vinales - czyli jednak z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Prowincja Pinar del Rio słynie z upraw najlepszego tytoniu na świecie. To właśnie z tych upraw zawijane są popularne cygara tj. Cohiba, Montecristo czy Romeo y Julieta. Koniecznie odwiedź jedną z rodzinnych plantacji, jakich wiele w tym rejonie, i przyjrzyj się jak wygląda proces powstawania cygara – od uprawy, aż po ręczne zwijanie.

Zapal kubańskie cygaro

Zapal kubańskie cygaro - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Nawet jeśli nie jesteś palaczem, skosztuj tutejszego cygara (np. Cohiba). Bez większego problemu kupisz je w większości miejsc. Unikaj jednak ulicznych cygar, które oferować będą Ci lokalsi (w podejrzanie niskiej cenie). Najprawdopodobniej ich jakość nie jest najlepsza.

Posłuchaj muzyki na żywo

Usłyszysz ją niemal wszędzie. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Wejdź do jednego z lokalnych barów i nasyć swoje uszy kubańską muzyką.

Zatańcz salsę na ulicy

Zatańcz salsę na ulicy - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Kubańczycy to niezwykle muzykalny naród. Tańczą wszyscy i wszędzie, dlatego nie wahaj się i zrób to. Swoje pierwsze kroki salsy możesz poćwiczyć np. w Casa De La Musica w Trinidadzie.

Zgub się w Hawanie

Zgub się w Hawanie - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Spaceruj ulicami Hawany i obserwuj jak żyją jej mieszkańcy. Podziwiaj kolorowe budynki. Zaglądaj do sklepów, w których wciąż brakuje produktów. Poczuj prawdziwą Kubę.

Przejdź się po Maleconie

Przejdź się Maleconem - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Malecon to słynna nadmorska promenada, ciągnąca się przez 8 km, od Castillo de San Salvador de la Punta aż do prestiżowej dzielnicy Miramar. Spacerując nią spotkasz na swojej drodze zakochane pary, rybaków, a także biegaczy.

Odwiedź Moro Castle

Odwiedź Moro Castle - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Ta XVI wieczna fortyfikacja jest doskonałym punktem widokowym na całą Hawanę. Usiądź na trawie i podziwiaj z oddali jak miasto żyje swoim powolnym tempem.

Odwiedź Muzeum Rewolucji

Odwiedź Muzeum Rewolucji w Hawanie - czyl jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Museum de la Revolution mieści się w rezydencji dawnego dyktatora, Batisty. Zgromadzono w nim liczne pamiątki z czasów rewolucyjnych m.in. replika jachtu “Granma”, którą rewolucjoniści, na czele z Castro i Che, przypłynęli z Meksyku na Kubę.

Spróbuj lodów w Coppeli

Spróbuj lodów z Coppeli - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Coppelia to kultowa lodziarnia, która została uwieczniona w filmie Fresa y Chocolate. To, co wyróżnia to miejsce to oddzielne kolejki dla turystów i lokalsów. Kubańczycy są w stanie czekać w kolejce kilka godzin, z kolei turyści, zjedzą drożej, ale bez konieczności czekania.

Odwiedź ukochany bar Ernesta Hemingwaya

Napij się daiquiri w El Floridita - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
El Floridita to miejsce, w którym zaczynały się nocne wędrówki Ernesta Hemingwaya. Zwykle po kilku Daiquiri lub Papa’s Special (z podwójną porcją rumu).

Spędź jeden dzień w Trinidadzie

Spędź jeden dzień w Trinidadzie - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Trinidad to najlepiej zachowana hiszpańska kolonia na wyspie. Brukowane kolonialne uliczki biegną wzdłuż pastelowych domów, a drewniane bramy kryją za sobą piękne dziedzińce. Kolonialna starówka Trinidadu wpisana została w 1988 roku na listę światowego dziedzictwa UNECSO.

Wykąp się w Morzu Karaibskim i w Atlantyku

Wykąp się w Oceanie Atlantyckim - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Jeśli masz okazję, nie odmawiaj sobie tej przyjemności. Morze Karaibskie jest krystalicznie czyste i spokojne. Ocean często bywa wzburzony i mniej spokojny, chociaż to w dużej mierze zależy od dnia.

Podziwiaj tutejsze ptactwo

Wypatruj dziko żyjących flamingów - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Nie jestem fanką ptaków, jednak na Kubie nie sposób oderwać oczu od niektórych okazów. Koniecznie wyrusz na poszukiwania dziko żyjących flamingów, majestatycznych pelikanów czy najmniejszych na świecie pszczelich kolibrów.

Zasmakuj w lokalnych owocach

Zasmakuj w lokalnych owocach - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Zajadaj się słodkimi ananasami, mango, małymi bananami, papają, guavą… Owoce na Kubie są wyjątkowo tanie i przepyszne.

Zatrzymaj się w lokalnej kawiarni i spróbuj tutejszych deserów

Skosztuj lokalnych deserów - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Flan de leche, czyli mleczno-karmelowy batonik o konsystencji puddingu to popularny kubański deser. Najczęściej podawany w towarzystwie owoców.

Popływaj w Cenote

Popływaj w Cenote - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Wskocz do kubańskiego cenote i rozkoszuj się chłodzącą kąpielą. Cenote to rodzaj naturalnej studni, połączonej z podziemnymi zasobami wody, w tym przypadku – połączonej także z Morzem Karaibskim.

Spróbuj porozumieć się po hiszpańsku

Niestety, na Kubie nie każdy mówi po angielsku, dlatego warto poznać podstawy języka hiszpańskiego. Znacznie ułatwi to komunikację w mniej popularnych miejscach.

Zobacz dziedzictwo Che Guevary

Odwiedź mauzoleum Che Guevary - czyli jedna z 20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie.
Che Guevara, Fidel Castro i inni dyktatorzy to zbrodniarze i nie podlega to żadnej wątpliwości. Warto jednak choć na kilka chwil wejść w buty Kubańczyków i postarać się zrozumieć, dlaczego niektórzy tak kochają swoich El Comandante. Odwiedź w tym celu Santa Clara, miasto gdzie znajduje mauzoleum z prochami Argentyńczyka.

Może spodoba ci się jeszcze to