Kulinaria Przepisy

Jak mrozić koperek i natkę pietruszki?

8 września 2018
Jak mrozić koperek i natkę pietruszki? Blog Wife with Knife.

Świeży aromat koperku czy natki pietruszki – kto z nas go nie lubi? Jednak po sezonie smak zieleniny jest nijaki, a jej ceny – sporo wyższe. Z kolei suszona w ogóle nie oddaje pełni aromatu. Jak sobie z tym poradzić? Mrożąc ulubioną zieleninę! 🙂 Jeśli jest w prawidłowy sposób zamrożona, zachowa 100% smaku, który urozmaici smak potraw w sezonie jesienno-zimowym. Zimą taki zapas wykorzystuję do zup, gulaszy, sosów itp. Sprawdź też przepis na kurczaka w mleku kokosowym z suszonymi pomidorami i kolendrą (lub pietruszką właśnie!). 🙂

Jak mrozić koperek i natkę pietruszki?

  • 2-3 pęczki koperku
  • 2-3 pęczki natki pietruszki

Sposób przygotowania

  • Umyj zieleninę w chłodnej wodzie i odstaw do wysuszenia. Wodę możesz dodatkowo odsączyć ręcznikiem papierowym. Najważniejsze, aby koperek i natka były dokładnie wysuszone, w przeciwnym razie po zamrożeniu na liściach pojawi się lód, a liście po rozmrożeniu będą zwiędłe.
  • Wysuszony koperek i natkę pietruszki skrój. Oczyść liście z łodyżek i odłóż je na bok. Posiekany koperek przełóż do suchego, szklanego pojemnika. Gdy zimą będziesz potrzebować koperku czy natki, wówczas wystarczy wyjąć odpowiednią ilość z pojemnika (dłonią lub łyżeczką). Zamrożony koperek i natkę pietruszki najlepiej zużyć do 5-6 miesięcy.
  • Czas na wykorzystanie łodyżek od natki. Utwórz z nich nieduże porcje (3-4 łodyżki na raz) i przewiąż np. nitką. Po zamrożeniu każdą z porcji możesz wykorzystać, dorzucając ją do wywaru, który przygotowujesz. Zamrożone łodyżki wrzucaj bezpośrednio do wywaru.

P.S. Jeśli masz świeżą bazylię czy kolendrę i każdy z krzaczków z uporem maniaka Ci usycha, skrój liście i zamroź je! 🙂

Jak mrozić koperek i natkę pietruszki? Wpis na blogu Wife with Knife.

Może spodoba ci się jeszcze to