Kuba Podróże

Praktyczny przewodnik po Kubie. Kiedy jechać? Co zobaczyć? Co przywieźć?

23 września 2018

Podstawowe informacje

Oficjalna nazwa: Republika Kuby
Stolica: Hawana
Powierzchnia: 110 922 km²
Waluta: peso kubańskie dla Kubańczyków, peso kubańskie wymienialne dla turystów
Język urzędowy: hiszpański
Strefa czasowa: różnica między czasem w Polsce i na Kubie wynosi 6 godzin (przykładowo 12:00 am w Warszawie to 6:00 am na Kubie)

Przeczytaj także: Co zobaczyć na Kubie? TOP3 miejsca, które trzeba odwiedzićKubański niezbędnik, czyli co zabrać ze sobą na Kubę?Jedzenie na Kubie25 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Kubie20 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie | Kuba – film podsumowujący wyjazd

Pogoda – kiedy najlepiej lecieć na Kubę?

Lato jest idealne na wypoczynek, natomiast zima – na zwiedzanie. W lutym, marcu i kwietniu możemy połączyć te dwie rzeczy. My zdecydowaliśmy się na przełom lutego i marca i podczas zwiedzania centralnej i zachodniej części wyspy było słonecznie i upalnie. Dopiero podczas wypoczynku na wybrzeżu (Cayo Coco) na 3 z 7 dni pobytu były deszczowe i bardzo wietrzne. Wybierając się na Kubę należy pamiętać, że w maju i w listopadzie wyspa narażona jest na działanie cyklonów.

Linie lotnicze – jak dotrzeć na Kubę?

Niestety z Warszawy nie dolecimy bezpośrednio do Hawany. Z jedną przesiadką do stolicy Kuby możemy natomiast polecieć liniami tj. Aeroflot (Moskwa), KLM Royal Dutch Airlines (Amsterdam), Air France (Paryż). Z dwiema przesiadkami polecimy liniami Air Canada (Toronto) i Lufthansa (Frankfurt nad Menem lub Monachium). Realizowane są jednak loty czarterowe z Warszawy do Varadero lub Cayo Coco. Lot bezpośredni trwa nieco ponad 12 godzin, loty z przesiadkami ok. doby, nie raz nawet do dwóch dni.

Przy wylocie z Kuby jesteśmy zobowiązani do uiszczenia obowiązkowej opłaty lotniskowej w wysokości 25CUC (~100PLN).

Formalności – dokumenty, wiza, karta turysty

Turyści odwiedzający Kubę powinni mieć ważny paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy) oraz tzw. kartę turysty (czyli wizę), którą zwraca się kubańskim władzom w dniu opuszczania kraju (koszt wizy to ok. 80PLN). Podczas lotu otrzymuje się do wypełnienia formularz, który stanowi naszą deklarację co do tego, co wwozimy (przykładowe pytania: ile pieniędzy i w jakiej walucie posiadasz przy sobie, jakie sprzęty elektroniczne wwozisz, w jakiej ilości etc.). Przy przekraczaniu granicy turysta zobowiązany jest okazać również bilet powrotny lub na dalszą trasę, dowód rezerwacji hotelu/noclegu oraz ubezpieczenie (amerykańskie ubezpieczenia nie są kwalifikowane). W przypadku wycieczek zorganizowanych procedury są mniej obostrzone.

Przy wjeździe wypełnia się także formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque, który po podstemplowaniu należy mieć aż do opuszczenia wyspy. Jego brak przy powrocie spowoduje, że nie będziecie mogli opuścić Kuby. Ci z Was, którzy udają się na Kubę na „własną rękę” muszą wiedzieć również o tym, że niekiedy podczas odprawy paszportowej możecie zostać poproszeni o udokumentowanie posiadanych środków pieniężnych. Kwota 100 CUC/dzień (~365 PLN) lub jej równowartość w innej walucie powinna wystarczyć. Posiadanie karty kredytowej VISA jest traktowane jako dowód na spełnienie powyższego warunku. Straż graniczna często bardzo dokładnie sprawdza turystów indywidualnych.

Szczepienia

Na Kubie nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Zalecane są jednak szczepienia przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A.

Kuchnia – co je się na Kubie?

W kuchni kubańskiej dominuje wieprzowina oraz drób w połączeniu z ryżem, fasolą, bananami czy maniokiem. Do dań często podawane są proste sałatki np. kapusta z pomidorem i ogórkiem. Z owoców najczęściej możemy spotkać gujawę, banany i ananasy. Przepyszny kubański deser to flan, delikatny, karmelowy pudding. Będąc na wyspie nie sposób odmówić sobie tamtejszych drinków! Obowiązkowo: Cuba Libre, Mojito, Daiquiri. Więcej informacji na temat kuchni kubańskiej (kreolskiej) znajdziesz we wpisie jedzenie na Kubie.

Organizacja podróży – co warto zobaczyć i robić na Kubie?

Mieliśmy to szczęście, że objechaliśmy praktycznie całą zachodnią część wyspy. Ominęliśmy jedynie wschodnią część, a zatem miejsca tj. Santiago de Cuba, Baracoa czy Guantanamo. Nie żałuję jednak. Nasz harmonogram był tak napięty, że przepychanie się do wschodniej części wyspy pochłonęłoby dużo czasu, a już po drodze odwiedziliśmy miejsca, które moim zdaniem, nie były szczególnie urokliwe. Do prawdziwego TOP3 zaliczam Hawanę, Viñales oraz Trynidad. Dowiedz się więcej o tych miejscach z wpisu co zobaczyć na Kubie. Sprawdź także moją subiektywną listę – 25 rzeczy, które musisz zrobić na Kubie. 🙂

Pamiątki – co zabrać ze sobą z Kuby?

Koniecznie rum i cygara! Przepisy zezwalają na wywóz 3 butelek alkoholu (0,7l) oraz 50 cygar. Pamiętajmy, że niektóre muszle, koralowce, ale też wyroby ze skóry etc. objęte są zakazem wywożenia na całym świecie. Miejcie to na uwadze, kupując pamiątki (na niektórych stoiskach można było zobaczyć m.in. galanterię ze skóry krokodyla oraz biżuterię z ich kłami). W miasteczkach na prowincji bardzo popularne jest rękodzieło, m.in. hafty, przedmioty z liści palm czy drewna, biżuterię, figurki np. z puszek po napojach.

Ozdoby wykonanie z puszek po napojach - co przywieźć z Kuby? Wpis na blogu Wife with Knife

Ozdoby wykonanie z puszek po napojach.

Ręcznie malowane obrazy - co przywieźć z Kuby? Wpis na blogu Wife with Knife

Ręcznie malowane obrazy.

Ręcznie plecione miski i kapelusze - co przywieźć z Kuby? Wpis na blogu Wife with Knife

Popularne na Kubie ręcznie plecione miski i kapelusze.

Mam nadzieję, że choć trochę ułatwię Ci przygotowania do wyjazdu na Kubę. Gdyby jednak pojawiły się jakieś pytania, śmiało dodaj je w komentarzu poniżej. Przy planowaniu podróży polecam niezawodne przewodniki Lonely Planet, ten o Kubie dostaniesz m.in. tutaj. Być może zainteresują Cię także poniższe wpisy:

Może spodoba ci się jeszcze to