Lifestyle

100 filmów o gotowaniu

24 marca 2019
100 filmów o gotowaniu - wpis na blogu Wife with Knife

Filmy o gotowaniu

Filmy o gotowaniu, jedzeniu, restauracjach, szefach kuchni, spędzaniu wspólnego czasu przy stole… Motyw jedzenia przejawia się w wielu filmowych produkcjach. Postanowiłam zebrać je w obszerną listę.

Części z poniższych filmów nie oglądałam, dlatego we wpisie nie znajdziesz ocen – są jedynie krótkie zarysy fabuły, na podstawie których będziesz w stanie określić, czy dany film Cię zainteresuje.

Ich kolejność jest zupełnie przypadkowa, pozbawiona czynnika rankingowego. Po niektórych produkcjach można nabrać wilczego apetytu! Życzę Ci pysznych seansów i zachęcam do zapoznania z listą 100 filmów o gotowaniu.

1. Ugotowany (2015)

via GIPHY

Główny bohater to charyzmatyczny i ambitny szef kuchni, który zdobył sławę i uznanie w młodym wieku. Nie udźwignął jednak ciężaru sławy i na jakiś czas wycofał się z kulinarnego świata. Po uporaniu się z uzależnieniami wraca do kuchni i walczy o trzecią gwiazdkę Michelin w sercu kulinarnego Londynu.

2. Czekolada (2000)

Przepis na sukces? Sklep z czekoladą w niemalże każdej postaci! Taki pomysł miały matka i córka, które przyjechały do małego miasteczka i postanowiły założyć własny biznes. Ich przedsięwzięcie spotkało się jednak z dezaprobatą władz.

3. Ratatouille (2007)

via GIPHY

Historia o tym, że wszystkie cele są w zasięgu naszej ręki. Szczur Remy marzy o karierze kucharza. Pewnego dnia trafia do ekskluzywnej paryskiej restauracji i zaczyna spełniać swoje marzenie. Jego specjalność? Tytułowy ratatuj!

4. Uczta Babette (1987)

Akcja toczy się w Danii w XIX w. Tytułowa kucharka Babette wygrywa na loterii, a za zdobytą nagrodę postanawia urządzić swoim chlebodawczyniom wykwintną kolację.

5. Julie i Julia (2009)

via GIPHY

Główna bohaterka realizuje swoje postanowienie. Chce przygotować wszystkie dania z książki z przepisami jej idolki. Wzloty i upadki opisuje na swoim blogu.

6. Szef (2014)

Główny bohater po utracie posady w renomowanej restauracji postanawia realizować swoje kulinarne pasje gdzieś indziej. Otwiera mobilny bar szybkiej obsługi i udowadnia, że robiąc to, co się kocha, można spełniać się w każdym miejscu.

7. Noma My Perfect Storm (2015)

Noma to duńska restauracja wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin i czterokrotnie nagrodzona w prestiżowym rankingu The San Pellegrino World’s 50 Best Restaurants. Film opowiada o szefie kuchni i pokazuje codzienne tło miejsca, w którym powstają doskonałe dania.

8. Jiro śni o sushi (2011)

via GIPHY

Historia 85-cio letniego Jiro, nieoficjalnego mistrza sushi. Sushi master prowadzi w Tokio restaurację Sukiyabashi Jiro. Posiłek kosztuje w niej co najmniej trzysta dolarów, a rezerwacji należy dokonać z conajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Ci, którym udało odwiedzić się to miejsce mówią, że naprawdę warto.

9. Podróż na sto stóp (2014)

via GIPHY

Chęć powrotu do rodzimych smaków jest tak ogromna, że główny bohater wraz z rodziną postanawia otworzyć restaurację z indyjską kuchnią. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że restauracja konkuruje ze znajdującą się naprzeciwko renomowaną i elegancką restauracją wyróżnioną gwiazdką Michelin.

10. Frankie i Johny (1991)

Po kilkunastu miesiącach odsiadki, główny bohater znajduje pracę w roli kucharza w nowojorskim barze. Poznaje tam atrakcyjną kelnerkę, jednak kobieta opiera się jego zalotom. Mężczyzna nie poddaje się i z uporem maniaka zabiega o względy kobiety.

11. Faceci od kuchni (2012)

Doświadczony kucharz musi walczyć o swoją pozycję z konkurencyjnym szefem kuchni specjalizującym się w gastronomii molekularnej.

12. Mystic Pizza (1988)

Trzy bohaterki marzą o szczęśliwym życiu rodzinnym i wyrwaniu się z prowincji. Wierzą, że mężczyźni bliscy ich sercu spełnią pokładane w nich nadzieje. Jedna z nich znudzona miejscowymi adoratorami, pragnie zabłysnąć w „lepszym świecie”.

13. Życie od kuchni (2007)

via GIPHY
Życie szefowej kuchni w popularnej restauracji zmienia się radykalnie, gdy zostaje prawnym opiekunem swojej siostrzenicy. Z dnia na dzień będzie musiała dostosować się do nowej rzeczywistości.

14. Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek (1989)

Tytułowy kucharz to szef kuchni ekskluzywnej restauracji. Złodziej to jej właściciel. Żona złodzieja szuka ukojenia w ramionach kochanka. Kiedy właściciel dowiaduje się o romansie, publicznie oświadcza, że zabije swojego rywala, a następnie go zje.

15. Niebo w gębie (2012)

Film opowiada prawdziwą historię Hortense Laborie. Hortense to mistrzyni kuchni, która została osobistą kucharką prezydenta. Na szczytach władzy zmaga się z wieloma przeciwnościami.

16. Smak curry (2013)

via GIPHY

Samotny wdowiec otrzymuje przypadkową przesyłkę, w której znajduje się najlepsza potrawa młodej mężatki. W ten sposób drogi tych dwojga krzyżują się.

17. Przepiórki w płatkach róży (1992)

Matka decyduje, że jej najmłodsza córka musi zostać starą panną, aby mogła opiekować się nią na starość. Pomiędzy zapachami i smakiem tradycyjnej, meksykańskiej kuchni, córka cierpi długie lata przez swą niespełnioną miłość.

18. Soul kitchen (2009)

Główny bohater nie radzi sobie z kierowaniem podupadającą restauracją. Jego pracownicy przejmują inicjatywę i przywracają lokalowi dawną świetność.

19. Chef’s Table

 

Seria filmów o wybitnych szefach kuchni z całego świata, których wyróżnia nowatorskie i nieszablonowe podejście do gotowania. Każdy odcinek poświęcony jest innemu wybitnemu szefowi kuchni.

20. Skrzydełko i nóżka (1976)

Niekwestionowany mistrz francuskiej kuchni przygotowuje swój ostatni przewodnik po francuskich restauracjach. Zamierza przekazać pałeczkę synowi, który ma jednak inne plany.

21. Kwiat wiśni i czerwona fasola (2015)

Główny bohater pracuje w lokalu serwującym dorayaki, czyli japońskie ciasteczka, które składają się z dwóch, pulchnych placuszków, między które włożona jest słodka pasta z czerwonej fasoli. Zatrudnienie w lokalu znajduje starsza kobieta, do której mężczyzna początkowo odnosi się sceptycznie.

22. Tost. Historia chłopięcego głodu (2010)

Największą pasją 9-cio letniego bohatera jest gotowanie. Chłopiec w świecie garnków, patelni, przypraw i przepisów wykazuje spore umiejętności, a także pomysłowość. W życiu malca zachodzą poważne zmiany, gdy po śmierci matki, jego opiekunem zostanie chłodny w okazywaniu uczuć ojciec.

23. Tampopo (1985)

Kierowca ciężarówki zatrzymuje się w prowadzonym przez młodą wdowę skromnym barze makaronowym. Zdegustowany jakością serwowanego jedzenia i oczarowany skromną właścicielką podupadłego lokalu – postanawia pomóc w nadaniu jej kuchni wykwintnego smaku.

via GIPHY

24. Wszystkożerni (2013)

Prestiżowy dziennikarz kulinarny przyjmuje propozycję napisania artykułu o tajemniczych restauracjach Clandestine, które pojawiły się w mieście. Podczas jednej z kolacji poznaje kobietę, która wprowadza go w świat sekretnych restauracji, dostarczając cennych informacji o organizacji działającej w punktach gastronomicznych.

25. Wielkie żarcie (1973)

Czterech zamożnych mężczyzn spotyka się na uczcie w podmiejskiej willi. Bohaterowie postanawiają popełnić samobójstwo z… przejedzenia.

26. Delicatessen (1991)

Ta surrealistyczna opowieść opowiada o mieszkańcach pewnej kamienicy. Wszyscy są klientami znajdujących się na parterze Delikatesów, których zapasy w mięso rosną wraz ze zniknięciem kolejnego lokatora kamienicy.

27. Kucharze historii (2009)

Film dokumentalny, który pokazuje, jak duże znaczenie dla naszego samopoczucia i zacięcia do walki ma jedzenie. Przedstawione przykłady bazują na relacjach wojennych kucharzy, by pokazać nam, jak przygotowywano posiłki dla nawet kilkuset tysięcy żołnierzy różnych wojen.

28. Piekarz (2007)

Komedia opowiadająca historię mężczyzny, który nie potrafiąc wywiązać się z kontraktu zawartego z pracodawcą, postanawia ukryć się w odległej wsi. Tam miejscowi biorą go za nowego piekarza.

29. El Bulli. Kuchnia to sztuka (2010)

6 miesięcy pracy restauracji. 6 miesięcy przygotowań do stworzenia nowej karty menu. 30 dań, które są wynikiem pracy ekspertów, którzy nie boją się eksperymentów ze strukturą i formą potraw. El Bulli, szef kuchni znanej na całym świecie hiszpańskiej restauracji, przemienił gotowanie w dzieło sztuki i o tym właśnie opowiada film.

30. Operacja ‚Hamburger’ (1997)

Dwaj przyjaciele podejmują pracę w pobliskim barze szybkiej obsługi. Są dla siebie wsparciem w każdej sytuacji. Pewnego dnia bar przyciąga coraz większe tłumy, w tym – gwiazdę koszykówki Shaquile O’Neal.

31. Miłosna dieta (2009)

Główna bohaterka to młoda, pełna pasji do gotowania kobieta, która wychowała się w restauracji rodziców. Chce zostać znanym i cenionym na całym świecie kucharzem. Droga do sukcesu jest wyboista, a sytuacji nie ułatwiają rozterki miłosne, które jej towarzyszą.

32. Smażone zielone pomidory (1991)

via GIPHY

Staruszka opowiada historię swojego życia, a jej wspomnienia sięgają aż do lat 30., kiedy opowieścią zabiera nas do kawiarni Whistle Stop. To właśnie tam można było skosztować pysznej pieczeni, mocnej kawy, zaznać namiętności, uczuć, wybuchnąć śmiechem, czy… doświadczyć zbrodni. Serwowano tam także tytułowe smażone zielone pomidory.

33. Kobieta na topie (2000)

Główna bohaterka po przyłapaniu swojego męża na zdradzie postanawia odmienić swoje życie. Opuszcza Brazylię i wyrusza na podbój kulinarnego świata w San Francisco. Rozpoczyna od pracę jako nauczycielka gotowania w szkole dla dorosłych i w niedługim czasie nawiązuje relację ze znanym producentem telewizyjnym, który postanawia ją wylansować.

34. Wielkie otwarcie (1996)

Bracia opuszczają rodzime Włochy i postanawiają uraczyć włoską kuchnią Amerykanów. Szybko orientują się, że oczekiwania klientów są nie do spełnienia przez prawdziwe włoskie menu. Chcąc uniknąć bankructwa, podejmują rękawice i z całych sił starają się sprostać wymaganiom amerykańskich podniebień.

35. Kwestia smaku (2010)

Paul Liebrandt to kucharz, który jako najmłodszy (zaledwie 24 lata!) otrzymał upragnione trzy gwiazdki od New York Timesa (m.in. za węgorza z fiołkami i czekoladą) i stał się wschodzącą gwiazdą na scenie haute cuisine. Kamera towarzyszy Paulowi przez dziesięć lat i pokazuje jego proces twórczy w kuchni, a także tytanicznie ciężką pracę, długie godziny i poświęcenie, niezbędne, żeby odnieść sukces.

36. Miłość o smaku orientu (2008)

Młoda Amerykanka przyjeżdża do swojego chłopaka do Japonii. Wkrótce zostaje przez niego porzucona, jednak postanawia pozostać w Tokio na dłużej. Chce opanować skomplikowaną sztukę gotowania tradycyjnego japońskiego bulionu – ramen.

37. Kelnerka (2007)

Kelnerka z małego miasteczka ma dość swojego chorobliwie zazdrosnego, dziecinnego i niechlujnego męża. Jedyną jej pociechą jest realizowanie swoich pasji – pieczenia placków, dzięki czemu jest nazywana „geniuszem wypieków”. Bohaterka postanawia wziąć udział w konkursie kulinarnym, jednak dowiaduje się, że jest w ciąży. Kobieta traci wszelkie nadzieje na poprawę swego losu, aż do chwili, gdy do miasta przyjeżdża przystojny doktor.

38. Tylko Marta (2001)

Życie świetnie gotującej i zorganizowanej szefowej kuchni wywraca się do góry nogami, kiedy musi zaopiekować się ośmioletnią siostrzenicą po tym, jak w wypadku samochodowym ginie matka dziewczynki.

39. Today’s Special (2009)

Główny bohater marzy o zostaniu szefem kuchni w ekskluzywnej restauracji na Manhattanie. Kiedy omija go awans, impulsywnie rzuca pracę i mówi swojej współpracowniczce, że zamierza udać się do Paryża na praktykę pod okiem francuskiego mistrza kuchni. Plany krzyżuje mu pogarszający się stan zdrowia jego ojca. Bohater zmuszony jest przejąć Tandoori Palace, rodzinną hinduską restaurację, która jest na skraju bankructwa.

40. Żółte cytrynki (2013)

Główna bohaterka – kucharka – traci pracę i chłopaka. Po czasie zostaje współwłaścicielką restauracji.

41. Miejska kuchnia (2003)

Historia młodego Greka, dorastającego w Stambule, którego dziadek – kulinarny filozof i mentor – uczył go, że życie tak jak potrawy potrzebuje szczypty przypraw do smaku. Bohater po 35 latach opuszcza Ateny i wraca w swoje rodzinne strony do Stambułu, aby odkryć, że w jego życiu również brakowało do tej pory pikanterii.

42. Kuchnia i przyległości (1993)

Małżeństwo zaprosiło na kolację przyjaciela, którego nie widziało od długiego czasu, a który obecnie jest sławną postacią telewizyjną. Uczestnicy kolacji spotykają się w małych grupkach w kuchni.

43. Kuchnia rodziny Bras (2012)

Michel Bras, szef kuchni i właściciel restauracji, która zdobyła 3 gwiazdki Michelina, decyduje się oddać stery swojemu synowi Sébastienowi.

44. Kuchnia wszystkich zmysłów (2014)

W 2013 roku na czele plebiscytu World’s 50 Best Restaurants  znalazła się restauracja El Celler de Can Roca, która prowadzona jest przez trójkę braci. Film to rodzaj opery kulinarnej, interaktywnego doświadczenia łączącego wszystkie zmysły poprzez jedzenie, wino, muzykę, poezję, sztuki wizualne, inżynierię i nowoczesne technologie. 12 gości, 12 dań i 12 win, a to wszystko ujęte w jeden obraz.

45. Żona piekarza (1983)

Piekarz w średnim wieku osiedla się wraz ze swoją piękną i młodą żoną Aurelie w niewielkim miasteczku w Prowansji. Kiedy kobieta opuszcza go dla przystojnego pasterza, roztrzęsiony i załamany piekarz przestaje piec. Bez chleba życie w miasteczku zamiera. Mieszkańcy zapominają o starych waśniach i wspólnie postanawiają sprowadzić z powrotem małżonkę piekarza.

46. Sławna restauracja (1966)

Główny bohater, właściciel jednej z paryskich restauracji, jest całkowicie oddany swojej pracy. Dzięki jego wysiłkom lokal cieszy się uznaniem i ma wiele klientów. Pewnego wieczoru właściciel wpada w sieć politycznej intrygi, kiedy w jego lokalu zostaje uprowadzony szef rządu jednego z państw Ameryki Południowej.

47. Skosztuj z kosza (2011)

Reżyser zwraca uwagę, że w wielu krajach ludzie nie są nawet świadomi, że połowa żywności ląduje w koszu na śmieci. Film opowiada o ruchu zwanym freeganizmem, którego głównymi ideami są: minimalizowanie konsumpcji i oszczędny styl życia.

48. Szczypta miłości (2012)

Wdowiec i emerytowany strażak po przejściach razem z przyjaciółmi otwiera restaurację. Wydobywający się z niej hałas zaczyna szkodzić interesom właścicieli sąsiedniego lokalu, serwującego dania kuchni francuskiej. Doprowadza to do ostrej wojny o klienta, którą rozpoczyna kucharka. Sytuację próbuje załagodzić córka głównego bohatera.

49. Kwestia smaku (2000)

Główny bohater, młody kelner, pewnego dnia obsługuje zamożnego przemysłowca. Milioner cierpi na szereg alergii i fobii, które zmuszają go do bardzo starannego wyboru pożywienia. Nagle składa kelnerowi propozycję pracy na stanowisku osobistego asystenta. Życie młodzieńca zmienia się – otrzymuje wysoką pensję, często podróżuje – nie dostrzega jednak, że milioner próbuje go sobie całkowicie podporządkować.

50. Danie dnia (2000)

Główny bohater jest współwłaścicielem typowej nowojorskiej restauracji. Mężczyzna trafia w tarapaty, kiedy jego przyjaciel i partner w interesach zostaje zamordowany przez gangsterów, wobec których miał dług. Podczas przełomowego wieczoru do lokalu przychodzą: policjant prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa, gangsterzy, chcący przejąć lokal oraz krytyk kulinarny, który może podnieść rangę restauracji. Rodzina bohatera musi się nagimnastykować, aby wyjść bez szwanku z tej trudnej sytuacji.

51. Jedz i pij, mężczyzno i kobieto (1994)

Główny bohater jest mistrzem kuchni, który obecnie przebywa na emeryturze. Mieszka z trzema niezamężnymi córkami. Życie w domu obraca się wokół celebracji niedzielnego obiadu.

52. Eating Rauol (1982)

Komedia, w której małżeństwo, które zebrać pieniądze na zakup wymarzonej restauracji, ucieka się do zabijania zamożnych swingersów i rabowania ich.

53. Sik san (1996)

Główny bohater to arogancki i zadufany w sobie mistrz gotowania. Kiedy przyjmuje do pracy nowego asystenta, ten podczas specjalnej prezentacji udowadnia, że główna postać nie ma zielonego pojęcia o gotowaniu.

54. Przepis na życie (1997)

Bohaterka filmu przez 40 lat utrzymywała swoją rodzinę razem, dzięki tradycyjnym, coniedzielnym obiadom. Po jej śmierci rodzina zaprzestała celebrowanie wspólnych posiłków i coraz częściej towarzyszą jej konflikty. Wnuczek zmarłej buduje intrygę, która ma złączyć rodzinę i ponownie sprowadzić ją do stołu.

55. Chasing Taste (2013)

Krytyk kulinarny w wyniku pewnego wypadku traci zmysły. Postawia jednak dalej tworzyć recenzje restauracji.

56. Jordon Saffron Taste This! (2009)

Opowieść o szefie kuchni gwiazd Hollywood, który używa swojego sekretnego składnika – szafranu – by doprowadzić próbujących jego potraw do foodgasmu. Wielkie ego Jordona staje się jego największym wrogiem i w pewnym momencie mężczyzna traci wszystko. Powraca do Chicago i rozpoczyna pracę w pizzerii swojego ojca.

57. Cztery składniki (2018)

Samin Nosrat, szefowa kuchni i autorka książek o gotowaniu, podróżuje po świecie, opowiada o czterech głównych składnikach potraw i udziela porad kulinarnych.

58. Somebody Feed Phil (2018)

Twórca serialu Wszyscy kochają Raymonda, Phil Rosenthal, podróżuje po świecie, poznając lokalne kuchnie i kultury Bangkoku, Lizbony, Meksyku oraz innych miast. Jest smacznie, ciekawie i z humorem.

59. Ugly Delicious (2018)

Znany szef kuchni David Chang zabiera znajomych na międzykulturową wyprawę w poszukiwaniu najsmaczniejszych dań świata.

60. Cooked (2016)

Michael Pollan, pisarz kulinarny, próbuje swoich sił w pieczeniu, warzeniu i duszeniu, aby sprawdzić, jak gotowanie zmienia jedzenie i kształtuje nasz świat.

61. Bogate menu (2018)

Restauratorzy nowej generacji otrzymują szansę otwarcia własnych lokali, aby zachwycić gości – i wymagających brytyjskich inwestorów.

62. The Big Family Cooking Showdown (2017)

Konkurencja, w której biorą udział rodziny i muszą przygotować zwykłe jedzenie w wyjątkowy sposób.

63. Barbecue (2017)

Kulturowe smaczki i fascynujące sposoby przyrządzania potraw urozmaicają podróż, podczas której poznajemy tradycje, kuchnie i zwyczaje społeczności z całego świata.

64. A Cook Abroad (2015)

Szefowie kuchni opowiadają o przyjemności próbowania i tworzenia wspaniałych dań z całego świata na podstawie przepisów z Francji, Indii, Argentyny i innych państw.

65. Zumbo’s Just Desserts

Program telewizyjny, w którym utalentowani pasjonaci gotowania walczą z czasem, chcąc przygotować kolejne kulinarne arcydzieła.

66. The Trip (2010)

The Trip to brytyjski serial sitcomowy, w którym Steve Coogan i Rob Brydon wcielili się w role… samych siebie. Celem ich podróży jest restauracyjna wycieczka po północnej Anglii. Seria doczekała się kontynuacji – The Trip to Italy, The Trip to Spain oraz The Trip to Greece.

67. McImperium (2016)

Historia o tym, jak Ray Kroc wszedł w spółkę z braćmi McDonald. Następstwem czego, było otwarcie jednych z pierwszych restauracji typu fast food.

68. Vatel (2000)

Do obowiązków tytułowego Vatela należało zarówno nadzorowanie działań kucharzy i sprawowanie pieczy nad dostawami, jak i planowanie zamkowej rozrywki. Główny bohater staje przed wyzwaniem przygotowania trzydniowej uczty dla samego króla. To, co zaplanował wprawiło w osłupienie nawet jego samego.

69. Kto wykańcza europejską kuchnię? (1978)

Najwięksi europejscy szefowie kuchni giną z rąk mordercy. To, co łączy wszystkie zabójstwa to sposób, w jaki giną szefowie – każdy dokładnie w taki sam, w jaki przygotowuje swoje popisowe danie.

70. Zupa z tortillą (2001)

Emerytowany szef kuchni dzieli swoje mieszkanie w Los Angeles z trzema pięknymi, dorosłymi córkami. Pomimo, że już dawno temu nieszczęśliwie stracił swój zmysł smaku to jednak nadal potrafi przyrządzać bardzo smakowite dania dla swojej rodziny. Główny bohater zaczyna się nieco martwić faktem, że wszystkie jego córki są niezamężne. Kiedy postanawia nieco pomóc ich szczęściu, sam spotyka na swojej drodze interesującą kobietę.

71. Szynka, szynka (1992)

Życiem młodego chłopaka żądzą dwie obsesje – seks i jedzenie.

72. Beatriz na kolacji (2017)

Pochodząca z Meksyku terapeutka holistyczna, jedzie do swojej klientki, by zrobić jej odprężający masaż przed ważnym biznesowym obiadem. Kiedy chce wrócić do domu, okazuje się, że samochód nie zapala. Zostaje więc na spotkaniu, otoczona bogatymi przedstawicielami białej socjety. Wyraźnie nie pasuje do towarzystwa, ze swoim pochodzeniem, priorytetami, opowieściami, emocjonalnością. Wystawny obiad szybko przeradza się w niewygodną konfrontację i jest bardzo aktualnym komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej w Ameryce.

73. Przepis na miłość (2010)

On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu, na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę. Gdyby tylko któreś z nich odważyło się zrobić pierwszy krok.

74. Fast Food Nation (2006)

Dyrektor działu promocji sieci burgerowni udaje się w podróż do serca Ameryki, aby poznać ciemną stronę fast foodu i tego, jak powstaje największy przysmak Amerykanów. W filmie przedstawione są zdrowotne skutki odżywiania się „fast food-em”, a ponadto wynikające z tego społeczne i środowiskowe konsekwencje.

75. Nieodparty urok (1999)

Główna bohaterka, urocza i skromna właścicielka niewielkiej restauracji na Manhattanie, jest bliska bankructwa. Postanawia zamknąć interes. Niespodziewanie otrzymuje magiczną moc od tajemniczego sprzedawcy krabów. Dzięki niej dziewczyna staje się prawdziwą mistrzynią kuchni, a jej wykwintne potrawy przyciągają do lokalu coraz więcej klientów.

76. Trochę serca to chyba nigdy niedużo (1985)

Leciwa Chinka staje przed Nowym Rokiem z obawą, po tym jak jej przepowiedziano, że będzie to jej ostatni rok życia. Postanawia dokończyć wszystkie sprawy oraz ostatni raz odwiedzić Chiny.

77. Super Size Me (2004)

Produkcja, w której ukazane są ciemne strony spożywania fast foodów. Główny bohater w ramach eksperymentu postanawia przez miesiąc odżywiać się wyłącznie w restauracjach McDonald’s i ograniczyć ruch – jak przeciętny Amerykanin.

78. O dwóch takich, co poszli w miasto (2004)

Niestroniący od używek przyjaciele w piątkowy wieczór wyruszają na poszukiwanie specjalnego hamburgera.

79. Spinning Plates (2012)

Film dokumentalny o trzech niezwykłych restauracjach i prowadzących je ludziach. Historie różnych rodzin, przepełnionych tradycjami, dziedzictwem, pasją i wolą życia, spotykają się, aby pokazać, jak ważne jest jedzenie.

80. Ramen. Smak wspomnień (2019)

Młody kucharz, którego specjalnością jest ramen, po śmierci ojca przeprowadza się do Singapuru. Chłopak odnajduje swoją babcię i wspólnie próbują uleczyć swoje skołatane dusze w kuchni. Ich potrawy staną się czymś więcej, niż sumą składników.

81. Jestem miłością (2009)

Przez żołądek do serca. Historia pokazująca miłość dwojga – dziewczyny z zamożnego, uprzywilejowanego rodu i syna właścicieli restauracji.

82. Wino na medal (2008)

Właściciel paryskiego sklepu z winami, urządzając konkurs najlepszych trunków, poznaje posiadacza małej plantacji w Kalifornii.

83. Jedz, módl się, kochaj (2010)

Historia kobiety, która w poszukiwaniu uleczenia własnej duszy wyrusza w podróż do Włoch, Indii i Indonezji. Jedzenie nie gra tutaj głównych skrzypiec, jednak stanowi ważny środek do osiągnięcia celu. W końcu spożywanie ulubionego dania może przynosić taką samą przyjemność co miłość, medytacja czy seans świetnego filmu.

84. Eat with Me (2014)

Główny bohater jest szefem kuchni w upadającej chińskiej restauracji. Wszyscy wokół wiedzą, że jest gejem, poza jego konserwatywnymi rodzicami. Kiedy próbuje ratować sytuację w pracy, a jednocześnie zaczyna nieśmiało spotykać się z przystojnym mężczyzną, wydarza się coś, co wywraca jego świat do góry nogami.

85. The Slammin’ Salmon (2009)

Właściciel restauracji, były bokser, musi spłacić dług gangsterom. Aby zdobyć pieniądze, organizuje nietypowy konkurs pracującym dla niego kelnerom.

86. Mondovino (2004)

Film dokumentalny opowiadający o wpływie globalizacji światowej na różne rejony produkujące wina.

87. A Year in Champagne (2014)

Szampania to słynny region winiarski we Francji. W filmie dokumentalnym poznajemy hodowców winorośli, słynnych winiarzy, ekspertów i miłośników wina oraz proces produkcji tego wyjątkowego trunku.

88. The Search for General Tso (2014)

Kim był generał Tso i dlaczego jego danie – kurczak generała Tso – jest tak popularne? Materiał dokumentalny bada pochodzenie i wszechobecność chińsko-amerykańskiego jedzenia poprzez opowieść o kultowym słodko-ostrym kurczaku.

89. Sushi. Światowa pułapka (2011)

Film dokumentalny, przedstawiający historię sushi i fenomen tego dania, który sprawia, że jest to jedna z najbardziej pożądnych potraw na świecie.

90. Korporacyjna żywność (2008)

Film dokumentalny obnaża przekleństwo dzisiejszego świata, w którym konsumpcja jest najważniejsza i nic – poza nią – nie ma znaczenia.

91. SOMM: Into the Bottle (2015)

Wytwórcy wina i somelierzy odkrywają tajemnice tego trunku – od historii, po techniki produkcji i metody sprzedaży.

92. A Year in Burgundy (2012)

Dokument opowiada o siedmiu rodzinach, które prowadzą winnice w regionie Burgundii. Historie podzielone są na kilka odcinków.

93. Zjedz to (2014)

Dokument skupia się na procesie marnotrawienia jedzenia. Autorzy materiału pod lupę bierą zarówno farmy produkujące żywność, jak i nasze domy.

94. Mr. Church (2016)

Kobieta i jej mała córeczka postanawiają zatrudnić na pół roku znakomitego kucharza, który będzie gotował dla nich w domu.

95. Tam, gdzie rosną grzyby (2012)

Para głównych bohaterów żyje ze sprzedaży grzybów nowojorskim restauracjom. Kiedy kobieta poszukuje stabilizacji, ich małżeństwo dotyka kryzys.

96. …

97. Zaklęte rewiry (1975)

Młody chłopak ze wsi rozpoczyna pracę jako pomywacz w restauracji. Szybko awansuje i przechodzi kolejne szczeble kariery.

98. Mildred Pierce (2011)

Rozwiedziona i samotna matka bohaterka decyduje się otworzyć restaurację. Historia zamknięta jest w kilku odcinkach mini serialu.

99. Charlie i fabryka czekolady (2005)

via GIPHY

Ubogi chłopiec znajduje jeden z pięciu złotych biletów, który umożliwia mu zwiedzenie ogromnej fabryki czekolady.

100. Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009)

via GIPHY

Młody wynalazca konstruuje maszynę, która zmienia wodę w jedzenie. Przygotuj się na deszcz klopsików.

To tyle! Nie było łatwo zapełnić tej listy, ale jestem przekonana, że na pewno jeszcze brakuje masy – mniej lub bardziej – ciekawych filmów z motywem jedzenia w tle! Jeśli taki znasz, koniecznie podziel się w komentarzu. Daj też znać, które z filmów z listy 100 filmów o jedzeniu polecasz.

Może spodoba ci się jeszcze to