Lifestyle

Czekolada i wino – podwójna przyjemność

1 sierpnia 2018

Prawdziwa czekolada – od ziarna do tabliczki

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób powstaje czekolada? Skąd pochodzi? W jaki sposób spożywa się ją w innych rejonach świata? Chętnie dam Wam namiastkę tego, co możecie otrzymać na warsztatach czekoladowych organizowanych przez Manufakturę Czekolady! 🙂

Ziarno kakaowca pozyskiwane jest z Ameryki Południowej oraz Afryki. Przede wszystkim z Ghany, Ekwadoru, Dominikany oraz Kolumbii. W Chocolate Story ziarna są poddawane ręcznej selekcji, prażeniu, kruszeniu, odwiewaniu czy miażdżeniu, kiedy z ziaren wydobywana jest kakaowa miazga.

Warsztaty z robienia czekolady w Łodzi w Manufakturze Czekolady.

Pssst… miazga ta wykorzystywana jest m.in. przy obsypywaniu czekoladowych narzędzi, aby nadać im „zardzewiałego” charakteru (zerknij na zdjęcie powyżej). Kolejnymi etapami tworzenia czekolady są wielogodzinne konszowanie, fizyczna rafinacja oraz temperowanie, które jest zwieńczeniem procesu tworzenia tabliczki.

Podczas warsztatów czekoladowych zajęliśmy się właśnie produkcją własnych czekolad! Degustacja rozmaitych tabliczek, przerywana była kolejnymi procesami tworzenia czekolady. Płynną czekoladę temperowaliśmy, a następnie układaliśmy na nich ulubione dodatki. Wybierać mogliśmy z pośród liofilizowanych owoców (malina, truskawka, czerwona porzeczka i inne), imbiru, chili, soli czy ziaren słonecznika oraz dyni.

Warsztaty z robienia czekolady w Łodzi w Manufakturze Czekolady. Warsztaty z robienia czekolady w Łodzi w Manufakturze Czekolady. Warsztaty z robienia czekolady w Łodzi w Manufakturze Czekolady.

KONKURS

Jeśli chcesz stworzyć własną czekoladę i otrzymać tytuł Młodszego Czekoladnika, nic prostszego! Weź udział w konkursie i wygraj zaproszenie na warsztaty czekoladowe (dla 1 osoby dorosłej lub 1 dziecka, wraz z opiekunem). Jak to zrobić? W komentarzu pod postem konkursowym (znajdziesz go TUTAJ) na moim fanpage’u odpowiedz na pytanie: Według Nigelli Lawson “W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź.” A na jakie pytanie, Twoim zdaniem, czekolada okazałaby się najdoskonalszą odpowiedzią? Mile widziane kreatywne odpowiedzi. Na Wasze odpowiedzi czekam do 8 sierpnia włącznie (środa).

Nagrody:
Autor najbardziej kreatywnej odpowiedzi otrzyma zaproszenie na warsztaty czekoladowe organizowane przez Manufakturę Czekolady. Zaproszenie może być wykorzystane przez jedną osobę dorosłą lub jedno dziecko wraz z opiekunem. Zaproszenie jest ważne do 31.12.2018 roku.

Czas trwania:
Na udział w konkursie masz czas do 8.08.2018 roku (włącznie).

Regulamin konkursu.

Powodzenia!

Może spodoba ci się jeszcze to