Lifestyle Podróże

Jak przygotować się do podróży?

21 października 2018
Jak przygotować się do podróży? Wpis na blogu Wife with Knife.

Bilety kupione, nocleg zarezerwowany. Czy to koniec planowania?

Zupełnie nie! Zabawa dopiero się rozpoczyna. Planowanie podróży to proces – mniej lub bardziej, w zależności od kierunku – dość powtarzalny, dlatego warto odhaczyć kilkanaście punktów z poniższej listy i przybliżyć się do wakacji marzeń. Moją ulubioną częścią jest planowanie podróży, czyli research informacji o danym miejscu i wybór tego, co chcemy robić, odwiedzić, zobaczyć. Mniej przyjemne kwestie, ale bardzo ważne to zdrowie i bezpieczeństwo oraz finanse. Nie przedłużając, zachęcam Cię do lektury, z której dowiesz się, jak przygotować się do podróży.

Zdrowie i bezpieczeństwo

1. Ubezpiecz się.

Przed podróżą upewnij się, w jakim zakresie jesteście ubezpieczeni oraz czy ubezpieczenie obowiązuje za granicą. Jeśli tak nie jest, rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Wiele osób twierdzi, że skoro posiada EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) to nie potrzebuje dodatkowe ubezpieczenia. Owszem, dokument pozwala skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej na tych samych zasadach, jakie obowiązują w krajach UE oraz państwach należących do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), jednak w jego ramach wiele świadczeń nie podlega refundacji.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając pakiet ubezpieczenia turystycznego? Kraj, bo od tego, gdzie się wybieramy często zależy cena. Cel wyjazdu. Inaczej kształtują się koszty, gdy jedziemy wypoczywać lub zwiedzać, a inaczej, kiedy stawiamy na aktywny wypoczynek (np. jazda na nartach, nurkowanie, sporty ekstremalne). OC i NNW.

Dzięki wykupionemu OC w razie wypadku, w skutek którego spowodujemy uraz innej osoby nie będziemy musieli pokrywać kosztów jej leczenia czy wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. OC chroni nas także przed kosztami, które musielibyśmy ponieść, kiedy uszkodzimy sprzęt osoby trzeciej. Z kolei NNW będzie bardzo pomocne, kiedy np. doznamy uszczerbku na zdrowiu – wówczas poniesione przez nas koszty zostaną pokryte z polisy. Jeśli podczas wyjazdu doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamiemy nogę), będziemy mogli ubiegać się o zadośćuczynienie.

2. Sprawdź szczepienia.

Wylatując do egzotycznego kraju sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne szczepienia. Pamiętaj, aby zrobić to z dużym wyprzedzeniem – niektóre szczepienia muszą być wykonywane cyklicznie, w określonym odstępie czasu, dlatego decydując się na szczepionkowe last minute możemy narazić się na niebezpieczeństwo.

3. Przygotuj niezbędnik.

Niezbędnik, a w nim wszystko to, co najpotrzebniejsze. Czyli co? Na pewno apteczka, wypełniona najpotrzebniejszymi lekarstwami. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż i czasami doskwierają nam te same schorzenia – możemy zaopatrzyć się w recepty na niektóre lekarstwa. Kopia paszportu, na wypadek gdybyśmy zgubili swoje dokumenty. Najpotrzebniejsze ubrania dostosowane do pogody. To, że lecimy do egzotycznego kraju nie zawsze gwarantuje nam idealną pogodę, bo możemy trafić na kilka deszczowych dni. Grecja we wrześniu? Fantastycznie, ale pamiętajmy, że wieczorem może przydać nam się cieplejszy sweter. Przeczytaj mój wpis kubański niezbędnik, aby sprawdzić co zabraliśmy ze sobą na Karaiby.

Plan podróży

4. Kup przewodnik i mapy.

Uwielbiam tradycyjne mapy i przewodniki! Zawsze wybieram przewodniki, które wypełnione są informacjami o danej destynacji. Zwracajcie na to uwagę, bo już nie raz przeglądając je losowo trafiałam na pozycje, które skupiały się jedynie na pięknych obrazkach, a trochę nie o to chodzi w zgłębianiu wiedzy o miejscu, które chcemy odwiedzić. Przynajmniej ja staram się zawsze dowiedzieć, jak najwięcej i na tej podstawie szkicować mój własny plan na trip.

Jeśli nie jesteście pewni, co wybrać – bo często możemy wybierać z kilkudziesięciu pozycji i nie zawsze możemy je namacalnie przejrzeć – polecam Wam księgarnię ArtTravel. Totalnie rozkochałam się w tym miejscu i przed każdą wycieczką zaglądam właśnie do nich. Kompetentna obsługa zawsze chętnie doradzi, a półki wręcz uginają się od różnorodnych przewodników, map czy książek podróżniczych. Jestem przekonana, że każdy znajdzie dla siebie coś, czego potrzebuje w danej chwili. Księgarnie ArtTravel znajdują się w Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Krakowie, ale dostępny jest także sklep online.

Śmiało polecam Wam zainteresować się przewodnikami Lonely Planet. Jeśli, tak jak ja, cenicie pozycje pełnych merytorycznych treści, nie zawiedziecie się. Kontekst historyczny, opisy atrakcji i ciekawych miejsc, mapy, informacje tj. gdzie, jak i za ile – to wszystko znajdziecie właśnie w przewodnikach Lonely Planet. Co prawda wydawane są w języku angielskim, ale podstawowa znajomość języka wystarczy, aby wszystko zrozumieć.

5. Sprawdź blogi i grupy tematyczne.

Przed każdą podróżą pogłębiam swój research o dodatkowe informacje, które znajduję na blogach i w grupach tematycznych. Jak to robię? Wpisuję w Google frazy typu „Kuba co zobaczyć” i sprawdzam, co jeszcze mogę dopisać do swojej listy must-see. Jeśli wyników wyszukiwania jest zbyt mało zaczynam szukać w języku angielskim, tj. „Cuba things to do”, „instagrammable places in Budapest” etc. Już nie raz w ten sposób trafiłam na naprawdę fantastyczne tipy. Jest kilka blogów, do których staram się też regularnie zaglądać. Są to m.in. Daleko od domu, Travelicious, Taste&Travel.

Jeśli chodzi o grupy to dzielę je na dwa rodzaje: ogólne i kierunkowe. Ogólne to grupy, które dotyczą stricte podróżowania, natomiast kierunkowe to takie, które skupiają się wokół jednego kierunku.

Ogólne grupy, które polecam Waszej uwadze to Podróżniczki oraz Gdzie na wakacje. Admini dbają o to, aby przy postach pojawiały się hashtagi, dzięki czemu korzystanie z wyszukiwarki w grupach zwykle przynosi zamierzone efekty, w postaci trafnych wyników. Za każdym razem wpisuję tam kraj czy miasto, które planuję odwiedzić i czytam posty, a następnie notuję to, co mnie zainteresowało. Możecie także próbować wpisywać nazwy hoteli i znaleźć osoby, które były tam, gdzie planujecie i podpytać je o wrażenia.

Grupy kierunkowe są zależne od tego, gdzie lecimy. Kiedy planowałam wyjazd na Kubę dołączyłam do kilku grup, m.in. Karaiby po Polsku, Dominikana i Kuba. Rajskie wakacje, Mauritius, Malediwy, Seszele, Kuba, Dominikana, Jamajka, Meksyk.

6. Pobierz niezbędne aplikacje mobilne.

Jestem totalną fanką wszystkich rozwiązań, które mogą ułatwić nam życie, a w tym konkretnym przypadku – podróż. Zawsze staram się przygotować swojego smartfona do danej wycieczki. Jakie aplikacje polecam?

Wallet, w którym możemy zamieścić np. karty pokładowe. Airbnb i Booking.com, aby mieć pod ręką kontakt do hotelu, a także potwierdzenie rezerwacji. Triposo, w którym nawet w trybie offline mamy dostęp do map i informacji o atrakcjach w danym regionie. iPolak, aby w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji mieć pod ręką adresy placówek dyplomatycznych i śledzić aktualne ostrzeżenia. Revolut, o którym więcej w kategorii Finanse. Travelzoo, aby być na bieżąco z najciekawszych ofertami (zwiedzanie z lokalsami czy transport) w różnych krajach.

Jak przygotować się do podróży? Polecane aplikacje mobilne.

To tylko część aplikacji, z których korzystam w podróży. Jeśli jesteście ciekawi innych, dajcie znać w komentarzu pod tym postem, a przygotuję pełne zestawienie aplikacji pomocnych w trakcie wakacji.

Finanse

7. Sprawdź kurs i ceny.

Upolowanie biletów lotniczych w atrakcyjnej cenie to tylko połowa sukcesu. Często okazuje się, że bilety np. do krajów Skandynawskim kosztują ok. 20 zł za lot w dwie strony. Kuszące, prawda? Warto jednak mieć świadomość, jakie ceny czekają nas w miejscu docelowym oraz jak możemy się na to przygotować. Po pierwsze zawsze sprawdzam, jaki jest kurs waluty w kraju, który planujemy odwiedzić. Następnie wyszukuję informacji o kosztach noclegów. Kiedy już wiem, że jesteśmy (lub nie) w stanie zmieścić się w ustalonym budżecie noclegowym przechodzę do kolejnego punktu. Wyszukuję przykładowych cen np. biletów wstępu, artykułów spożywczych, dań i napojów w restauracjach etc. W ten sposób jeszcze przed kupnem biletów wiemy, czy wyjazd spełni nasze oczekiwania i czy zmieścimy się w budżecie przy utrzymaniu pewnego standardu.

Dla przykładu na Kubie, gdzie jedzenie niekoniecznie trafiało w nasze gusta świadomie zdecydowaliśmy, że podczas całodniowych wycieczek będziemy jadać owoce i desery, zamiast ogromnych porcji ryżu z kurczakiem i fasolą. W ten sposób zamiast wydawać na obiad 40CUC (ok. 150 zł) mieściliśmy się w 15CUC (ok. 55 zł).

8. Załóż Revolut.

Revolut to alternatywa dla tradycyjnego konta bankowego. Jedną z największych jego zalet jest możliwość dokonywania płatności w obcych walutach po niemal bezstratnym kursie. Za pośrednictwem konta możemy wysyłać przelewy w czasie rzeczywistym do Polski i na cały świat do innych użytkowników Revolut, ale nie tylko. W aplikacji mobilnej możemy sprawdzać aktualne kursy i dowolnie „żonglować” walutami, wybierając najkorzystniejszy moment na przewalutowanie dowolnej kwoty. Sprawdź, w których krajach jest dostępna usługa Revolut.

9. Skontaktuj się ze swoim bankiem.

Przede wszystkim upewnij się, czy Twoja karta kredytowa będzie działać w kraju, który odwiedzasz. Dla przykładu na Kubie nie były akceptowane karty amerykańskie. Przed wylotem na drugi koniec świata, powiadom o tym swój bank. Czasami banki, widząc transakcję z odległego miejsca np. Bali, w celach zapobiegawczych mogą wyłączyć kartę. Lepiej tego uniknąć i po prostu dać znać, że takie transakcje będą miały miejsce. Przed wylotem warto także upewnić się czy za wjazd do lub wyjazd z danego kraju nie będziemy musieli uiścić żadnej opłaty. W takiej sytuacji, warto mieć przygotowaną odliczoną kwotę.

Pozostając w temacie pieniędzy, zawsze miej przy sobie trochę gotówki w lokalnej walucie. Najlepiej w niższych nominałach.

Elektronika

10. Spakuj wszystkie potrzebne sprzęty.

Czyli sprzęty, z których planujesz korzystać. U mnie zwykle jest to aparat fotograficzny i kamera sportowa, a wraz z nimi niezbędne akcesoria, karty pamięci, ładowarki, zapasowe baterie. Na każdy wyjazd biorę także laptop. Robię to jednak tylko po to, aby na bieżąco zgrywać materiały i kopiować je na dodatkowe pamięci zewnętrze. Doświadczyłam raz sytuacji, kiedy karta pamięci z jednego z wyjazdów po prostu przestała działać w aparacie, a zdjęcia zostały nieodwracalnie utracone. Od tego czasu zawsze staram się przynajmniej raz na 3 dni wyjazdu wszystko zgrywać i porządkować.

11. Naszykuj odpowiednią przejściówkę.

Oczywiście o ile to konieczne. Różne kraje mają różną wielkość wtyczek i typ napięcia. Jeśli chcesz mieć pewność, że w trakcie trasy – niezależnie od panujących warunków – Twój smartfon czy aparat fotograficzny będą zawsze sprawne, zabierz ze sobą przejściówkę.

W niektórych hostelach możemy zastać dostępny tylko jeden kontakt. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie urządzenia będą naładowane, weź ze sobą także listwę zasilającą. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której trzeba stanąć przed wyborem, które urządzenie naładować, a które pozostawić z pustą baterią.

Bagaż

12. Zapoznaj się z aktualnymi zasadami.

Niezależnie od tego jaki rodzaj bagażu wybierzesz – rejestrowany czy podręczny – zapoznaj się z zasadami i limitami. Linie lotnicze bywają kapryśne i zdarza im się zmieniać politykę dotyczącą np. wymiarów. Warto przed wylotem sprawdzić na stronie u danego przewoźnika najaktualniejsze informacje, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku.

13. Zapakuj dodatkowy zestaw ubrań do torby podręcznej.

Jeśli korzystasz z bagażu rejestrowanego, na wszelki wypadek zapakuj dodatkowy zestaw ubrań do torby podręcznej. Niestety, ale zdarza się, że walizki, które trafiają do luku bagażowego giną. Zwykle nie trwa to długo, bo najczęściej okazuje się, że nasza walizka trafiła na „chwilę” do innego kraju i niebawem trafi do naszych rąk, ale aby oszczędzić sobie zszarganych nerwów lepiej mieć przy sobie najważniejsze rzeczy i dodatkowy komplet ubrań.

Obecnie w tanich liniach lotniczych nie mamy pewności, czy nasz bagaż podręczny trafi na pokład razem z nami. Aby zagwarantować sobie pierwszeństwo do wejścia na pokład z walizką należy uiścić dodatkową opłatę i jeśli to ma wpływ na Wasz wewnętrzny spokój (mój na pewno!) – polecam Wam skorzystać z tej opcji.

14. Zważ swój bagaż.

Kiedy masz już wszystko spakowane, upewnij się, że nie przekroczysz limitowanej wagi. Może się okazać, że odpowiednie rozlokowanie bagażów na dwie walizki pozwoli uniknąć nadbagażu w jednej z nich. Kiedyś nagminnie byłam na krawędzi, ale z biegiem czasu coraz lepiej pakuję najpotrzebniejsze rzeczy. Cienki i szybkoschnący ręcznik z mikrofibry, miniprodukty zamiast stosu kosmetyków, kilka najpotrzebniejszych ciuchów i voilà!

Jak przygotować się do podróży? Przydatne linki

bilety lotnicze: Skyscanner, Fly4free
noclegi: Airbnb, Booking
samochód: Rentalcars
restauracje, atrakcje: Tripadvisor

Jak sądzisz, czy coś jeszcze powinno znaleźć się w zestawieniu jak przygotować się do podróży? Jeśli tak, koniecznie daj znać w komentarzu. Szerokiej drogi i samych wspaniałych przygód!

Może spodoba ci się jeszcze to