Lifestyle

Jak zrobić ser w domu? Recenzja książki

20 listopada 2018

Książka Jak zrobić ser w domu? Joanny Włodarskiej to prawdziwe kompendium wiedzy każdego początkującego serowara. Choć nie tylko. Struktura książki powinna zainteresować także amatorów, wytwarzających sery w domowym zaciszu, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę i wznieść swoje serowarskie umiejętności na wyższy poziom.

Jak zrobić ser w domu? Od A do Z

Struktura książki wprowadza czytelnika płynnie i bez pośpiechu w serowarski świat. Nie jest tak, że jesteśmy rzuceni sami sobie w otchłań kilkudziesięciu przepisów, w których nie rozumiemy części zagadnień. O nie. Autorka zadbała o to, abyśmy – przed przystąpieniem do własnych wyrobów – posiedli elementarną wiedzę.

Początki nie takie straszne, jak je malują

W pierwszej części książki znajdziemy słowniczek serowara, w którym dokładnie opisane specjalistyczne zagadnienia typowe dla serowarstwa. Znajdziemy tam także opis tego, jakie rodzaje mleka nadadzą się do wyrobów, czym się różnią, z czego się składają. Dowiemy się także, jakiego rodzaju sprzętów potrzebujemy, aby ruszyć z produkcją. Autorka zachęca czytelnika do działania bo – jak sama pisze – na początku przygody z serowarstwem wystarczy tylko kilka przyrządów. Dalej dowiemy się o tym, z czego składają się sery oraz jakie błędy są najczęściej popełniane na początku serowarskiej przygody. Cenię takie podejście, ponieważ wierzę, że lepiej jednak uczyć się na cudzych błędach, niż swoich.

Sery polskie, włoskie, francuskie i więcej!

W dalszej części książki znajdziemy przepisy na serowarskie dzieła. Sery polskie, sery włoskie, sery francuskie, dojrzewające, bałkańskie, twarogi… Czytając lekturę zaczynamy rozumieć, że stworzenie domowego brie, goudy, czy mozzarelli nie jest aż takie trudne i straszne, jak malowało się to w naszych głowach.

Jedno jest pewne – po takiej lekturze, aż chce spróbować się eksperymentów z podpuszczką czy chlorkiem wapnia, do czego serdecznie Was zachęcam!

Może spodoba ci się jeszcze to